Domaine Le Reviseur Cognac
Mycket av Cognac skapas genom att blanda eaux-de-vie från olika vingårdar, crus eller producenter, men Domaine Le Réviseur tillhör en mer specifik tradition. Det är en Cognac från en enda egendom i Petite Champagne, gjord av frukt som odlats på själva egendomen och presenterad med en tydlig känsla för ursprung och husstil.
Som en del av Domaines Francis Abécassis produceras Le Réviseur från Domaine du Maine Drilhon, en egendom på omkring 60 hektar i cru:n Petite Champagne. Huset förknippas med en fylligare, mer strukturerad stil än många lättare blandningar, som kombinerar blommig lyft med mogen frukt, kryddor och ett fast underliggande djup som återspeglar både regionens kalkrika jordar och noggrann lagring i ek.
Detta egendomsledda tillvägagångssätt ger Le Réviseur en distinkt identitet inom Cognac: inte bara en blandning sammansatt från flera källor, utan en producent fokuserad på att uttrycka en vingårdsegendom och en cru med konsekvens och karaktär.